This page is available only in Czech language!

FITNESS PORADNA

Profesionální fitness a výživová poradna poskytující podporu pro zákazníky značky MAXXWIN

?


V naší fitness poradně MAXXWIN odpovídá na Vaše dotazy Petr Svačina - aktivní závodník, výživový a sportovní poradce a fitness trenér, účastník mistrovských a pohárových soutěží v kulturistice a klasickém (RAW) silovém trojboji. Stal se několikanásobným mistrem oblastí, vicemistrem a mistrem ČR v kulturistice. Je držitelem řady fitness a výživových kurzů a odborných seminářů. Oblastí fitness a výživy se zabývá již od roku 2000 a poslední roky v této oblasti také pracuje. Věnuje se především komplexnímu přístupu a doporučení správných výživových a fyzických návyků. Velmi rád se s Vámi podělí s ohledem na Vaše zaměření a cíl o své znalosti a zkušenosti.

V naší fitnes poradně odpovídáme zejména na Vaše dotazy k produktům sportovní výživy MAXXWIN. Pokud Vás také něco zajímá a máte zájem položit svůj dotaz, můžete využít naší poradny. Vaše otázka s odpovědí bude zobrazena zde na stránkách MAXXWIN.

Dotazy z naší fitness poradny

Matěj - středa, 5 květen 2021

Dobrý den, rád bych se optal, či lze u ženy, tvarového typu obdelník, zvětšit boky, aby nevypadala tak jednotvárně po stranách těla? Případně o kolik to asi tak cca jde zvětšit ty boky? Žena mi totiž nevěří a je sama přesvědčena, že to nejde, ačkoliv sama nic nikdy nevyzkoušela. Tak proto žádám nějakého odborníka. Předem děkuji za odpověď.

MW

Dobrý den Matěji, zdravím. 

Do jisté míry je fyzilogie našeho těla dána, ale ovlivnit ji, zejména svalovým rozvojem, určitě lze. Tedy v tomto případě se domnívám, že správným a cíleným cvičením na boky a partie hýždí a nouhou lze dosáhnout viditelného efektu. O jak moc bohužel nejsem schopen říci, ale určitě to stojí za pokus. Doporučuji například pro domácí cvičení tyto THERABAND expandery či SKLZ cvičící smyčky, které pomocí izometrického cvičení mohou právě na tyto partie celkem dobře cílit. V kombinaci se širokými dřepy a výpady či výpadů do schodů na sebe jistě efekt nenechá dlouho čekat. Cvičení doporučuji ob den či 1x za 3 dny.

Ať se daří a za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Petra - pátek, 30 duben 2021

Hezký den, jsem aktivní sportovec, od malička. Mým "komplexem" jsou stehna (i když mi každý celý život říká, že jsem hubená, křehká, žížala apod. :) Opravdu jsem na sobě teď pracovala 3 měsíce - jezdila jsem hodně na spinningovém kole 5x-6x týdně se zátěží, 40-50 min (dříve jsem roky aktivně běhala). Jídelníček si hlídám - dostatek bílkovin - tvarohy, jogurty, žádný alkohol...omezení sacharidů, nebo jen během dne, ne večer. Stehna se mi zdají velmi hezky vytvarovaná, viditelně hubenější, ale když si změřím metrem objem stehen, zdá se, že jsou snad pořád stejná. Je možné, že mi svaly nabyly a přesto stehna vypadají hubenější, už si to neumím vysvětlit. Nevážím se a občas se i po zákazu změřím, a pak jsem velmi vystresovaná akorát. Děkuji a jsem s pozdravem Petra, 38 let

MW

Petro krásný dobrý den z poradny MAXXWIN a díky za dotaz.

Krásně jsi popsala svůj "komplex", ale domnívám se, že v tvém případě to bude spíše v hlavě :-) Z toho, co popisuješ, jsi jednak edukovaná v této oblasti sportu a výživy a druhak, jak sis sama odpověděla, jsi vysportovaná a tak to také patrně bude. To, že je obvod stehen neměnný vůbec neznamená, že není viditelný efekt. Je snadné si pro obecný příklad porovnat stehnenní sval či biceps nesportující osoby s nadváhou, kde bude objem tvořit zejména neaktivní hmota (tuk, voda) a tentýž obvod u sportující osvalené osoby. Rozdíl bude diametrálně viditelný, ale obvod v centimetrech stejný.

Chci tím říci, že důležitý je zejména vlastní pohled do zrcadla a vlastní pocit. Z výše popsaného usuzuji, že jsi tvary zkvalitnila, případně prokreslila svalstvo, vyrýsovala a ne na úkor úbytku hmoty, což je velmi dobře. Prokreslením svalů kvadricepsu - čtyřhlavého stehenního svalu, jej opticky díky délce jednotlivých svalů určitě lze vnímat štíhlejší a "delší".

Doufám, že jsem ti dostatečně odpověděl a přeji ti, ať se ti daří nejen ve sportu.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Vojtěch Štědrý - úterý, 27 duben 2021

Dobrý den, prosím vás o radu mám extrémně nezdravý jídelníček do všeho přidávám sůl máslo zkratka vše co by se nemělo jist tak toho jim přespříliš. Chtěl bych to změnit tak teď k mé otázce, co bych měl dělat, jíst abych shodil nějakou váhu a zároveň nedal tělu nějaký šok aby nevznikl yoyoefekt či jiné problémy. Děkuji za odpověď a nějaké případné tipy Šťastný

MW

Ahoj vojto a díky za tvůj dotaz. Toto je velmi obecný a velmi častý případ stravování. Bohužel nelze jednoduše napsat, co bys měl dělat a jaký to bude mít přesně efekt. Aby to efekt skutečně mělo, je třeba se k tomu postavit individuálně. Nicméně, jak sis sám odpověděl, víš, co děláš špatně a tak bych ti doporučil se tomu vyvarovat. Určitě ne ze dne na den, ale co nejdříve a postupně. Pokud hodně solíš, přestaň solit, nebo sol jen výjimečně, co se musí, protože i ve zdravé a racionální stravě je soli dostatek. Stejně to platí například o cukru. 

Jen pro zajímavost, ze statistik vyplývá průměrné množství soli dospělého občana ČR na cca 12 g / den, zatím co doporučení WHO je 3-5 g / den. Zde máme plošně a obecně řečeno co omezovat.

Zásadní je si určit cíl, co případnou změnou chceš získat. Určitě je to zdraví, ale může to být i nějaká fyzická forma či psychycký efekt. Důležitá je i fyzická, pravidelná a správná aktivita a režim.

Je mnoho způsobů a mnoho možných proměnných ve správném nastavení životního stylu, pokud byses o tom chtěl pobavit, neváhej mě kontaktovat.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

 

Martin Petřík - úterý, 20 duben 2021

Dobrý večer ,potrebuji aby na tele byly vidět svaly ,ale nechci tuk.Jaký gainer doporucite aby byla jistota ze během treninku v posilovně všechny kalorie spalim? Děkuji předem .Zároveň bych ho rad užíval na svacinu

MW

Ahoj Martine. Asi nebudeš spokojen s mou odpovědí, protože pro tebe žádnou univerzální nemám. Dotaz je velmi obecný a (neuraz se) nedává smysl. Nikdo, a ani žádný produkt, ti nemůže garantovat, že během tréninku spálíš nějaké konkrétní množství kalorií a že dosáhneš přesně takových výsledků, které si určíš. To je běh na dlouhou trať, je to velmi individuální a hlavně to záleží na tréninku samotném! Navíc se dotazuješ na gainer, který má za úkol naopak zvyšovat váhu zvýšením energetického příjmu a sacharidů - je to produkt určený zejména do objemové nebo výkonnostní fáze. Používat jej v průběhu dne za předpokladu, že potřebuješ doplnit energii či sacharidy, samozřejmě můžeš, ale pro tento účel a i zkvalitnění tělesné stavby je vhodnější nějaký proteinový doplněk, například MAXXWIN 100% WHEY 80

Co se pak týká toho, zda budeš mít vidět svaly a nebudeš mít na těle příliš tuku, to je věcí celého tvého životního nastavení - návyky, životospráva, trénink, možnosti, atd...

Přeji ti, ať se ti daří, za tým MAXXWIN zdraví Petr.

Jan Matoušek - neděle, 18 duben 2021

Dobry den, je mi 15 let a ve 14ti jsem začínal cvičit s vlastni vahou abych zhubl a citil se lépe, momentálně bych chtěl nejak nabrat svaly a trochu jeste zhubnout jen už mě zabijí to jak cvicim a do toho cviceni se mi ani nechce neuzivam si cviky atd, nejvice me bavi cvicit nohy delat drepy a tak ale nemám nápady na dobré cviky a nějaké cviky ani nedokážu nevím si rady a potreboval bych pomoci a nějak poradit s cviky na každou část těla dělám dřepy, kliky, shyby “ale těch moc nedokážu udělat “ taky cvičím někdy břicho ale taky ho nemàm nejsilnější a nevím pokud vše dělám správně, nenabírám svaly ani nemám více sílí, Jídelníček mám omezený jen kaloriemi 1700kcal.

MW

Ahoj Honzo a díky za tvůj obsáhlý dotaz. Odkud začít... V zásadě se ptáš na celkové nastavení tréninkového a stravovacího plánu - vše souvisí se vším, a na to zde bohužel není prostor. Navíc neznám tvé výchozí hodnoty, možnosti a cíle. Pokusím se alespoň v bodech shrnout a poradit:

- nabrat svaly a zhubnou jde jen velmi těžce - pokud máš kalorický deficit, tak hubneš a naopak. Jde jen o to, kam se co a kdy ukládá. Variantou je řízeně pozvolna hubnout a k tomu zpevňovat a tvarovat svaly. Zpravidla tyto fáze navazují (cíleně) na sebe.

- demotivace je v tuto chvíli (naneštěstí) tak nějak pochopitelná a skoro všude. Díky pěknému počasí je však možné začít konečně cvičit alespoň venku, na slunku, kde to může i bavit. Navíc jsou možné různé cvičební pomůcky, viz. odkaz níže.

- cviky je potřeba měnit, provádět jiné počty opakování, používat jiné váhy a jiné techniky. Například dřepy s nějakou zátěží či za pomocí expanderů a cvičících gum, které můžeš sehnat třeba zde u MAXXWIN. Doporučuji ti například tuto základní THERABAND gumu. S jejich pomocí je možné provádět mnohá provedení cviků, nejen těžších dřepů, ale naopak ti mohou pomoci i při provádění přítahů.

- jídelníček je třeba mít nastavený nejen na kalorie, ale také na makroživiny - tuky, bílkoviny a sacharidy a na jejich správný poměr a samozřejmě správné zdroje potravin.

 

Doufám, že jsem ti alespoň nastínil, na co byses měl zaměřit. Pokud se chceš konkrétně doptat, MAXXWIN poradna je tu pro tebe k dispozici.

Zdraví tě Petr.

Jozef - pátek, 16 duben 2021

Ma zmysel cvičiť každý deň alebo je potrebný aj oddych?

MW

Ahoj Jozefe, určitě to, až na jisté případy, smysl nemá. Důležitá je regenerace a odpočinek, ale záleží, jak máš nastavený trénink a jaký máš cíl.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Kristína Koščáková - pátek, 16 duben 2021

Dobrý deň cvičím mesiac drepy s činkou 6 kilovou plus nejaké cviky na zadok nohy. No nikdy nemám svalovicu znamená to ze cvičím zle? Pri cvičení ma svaly bolia. Kedy uvidím neja ký výsledok? Ďakujem

MW

Ahoj Kristíno a děkuji za dotaz. Nedá se paušálně a obecně říci, zda cvičíš dobře nebo špatně, ani se nedá říci, že svalová bolest musí nastat. Každý máme fáze tréninků, zejména regenerace, nastaveny jinak. rozhodně doporučuji zkusit změnu tréninku a v rámci možností i změnu cviků (vah). Velmi dobře se dají svaly kromě závaží procvičit také tzv. izometrickou (statickou) kontrakcí, třeba pomocí těchto expanderů a cvičících gum.

Skvělé výsledky přeje za poradnu MAXXWIN Petr.

Kateřina - čtvrtek, 15 duben 2021

Je mi 11 let a chtěla jsem zhubnout a tak jsem začla cvičit pameli.,ale zjistila jsem že mi lezou žebra a přitom nejsem hubená ,ale zase bojím že když začnu hodně jíst tak zas ztloustnu.

MW

Ahoj Katko, děkuji ti za tvůj dotaz. Celkové nastaení stravy a sportu je velmi složité a určitě ti doporučuji, abyses pobavila se svými rodiči, kteří ti jistě budou umět poradit, nebo je poprosila, aby se s tebou obrátili na nějakého odborníka, se kterým byste se o tom mohli společně pobavit. Věřím, že pro to budou mít pochopení a bude to pro dobrou věc.

Pokud chceš, předej informaci rodičům a ať mě pomocí emailu petr@maxxwin.cz kontaktují.

Měj krásný den, 

Petr

Daniel - úterý, 13 duben 2021

Dobrý den, jmenuji se Daniel je mi 15 let a vážím cca 66 kg. Každý den cvičím a zvažoval jsem koupi nějakého proteinu. Myslíte, že v mém věku je to zdravé? Popřípadě jaký byste mi doporučil. Předem děkuji za odpověď. D.

MW

Ahoj Danieli, děkuji ti za tvůj dotaz.

Shodou okolností jsi se trefil do velmi aktuálního a velmi často zmiňovaného tématu, na který jsem psal několikadílný článek DOPLŇKY VÝŽIVY PRO DĚTI A DOSPÍVAJÍCÍ. Doporučuji ti si tyto články pročíst, domnívám se, že vše důležité je v nich obsaženo. Ale abych stručně odpověděl i zde přímo na tvůj dotaz. 

Doplňky výživy se řídí legislativou a my, jakožto výrobce, všechny doplňky stravy notifikujeme u Ministerstva zemědělství a zodpovídáme za ně. Jsou tedy zdravotně nezávadné a v zásadě jde jen o to, zda a pro koho je ten který vhodný. Jen připomenu, že se jedná o DOPLŇKY STRAVY a tedy doplňují běžnou racionální stravu, která by měla být vyvážená a pestrá. 

V tvém konkrétním případě a s ohledem na fyzickou náročnost určitě lze uvažovat o nějakém proteinovém či sacharidovém doplňku stravy. Doporučím ti pro přehled i jeden z našich posledních článků právě o proteinech - PROTEIN - CO JE CO A JAKÝ VYBRAT? 

Pokud je tedy tvým cílem navýšení příjmu bílkovin, zvol MAXXWIN 100% WHEY 80, pokud cílíš na nabrání objemu, pak to může být například MAXXWIN MAXX GAIN 15. Důležité je si říci co od toho čekáš a proč ten který doplněk používat. Suplementace je pak efektivnější a ekonomičtější.

Pokud bys měl nějakou dplňující otázku, rád na ni zareaguji.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

 

Lucie - úterý, 6 duben 2021

Dobrý den. Už asi 3 měsíce pravidelně cvičím, ale při posilování mi tuhnou svaly ve stehnech, a ač to není třeba nijak těžký cvik, nemůžu v něm pokračovat do konce opakování. Je to jakoby křeč, ale celého svalu. Totéž se mi děje v pazich, i jen třeba když jsou zapojeny do posilování jiných partií. Posiluju NECO, ale citim stehna/ruce... Máte nějaký tip, co s tím, prosím? Jsem vždycky akorát naštvaná.. Moc děkuji, Lucka

MW

Ahoj Lucie. Těžko usuzovat, čím přesně by toto mohlo být, je důležité vypozorovat, v jaké přesně fázi a zda pravidelně toto nastává. Obecně se může jednat o dlouhodobé přetrénování nebo nedostatečnou regeneraci. Určitě stojí za pokus nasadit dostatečné dávky kvalitního magnézia, doporučuji ti MAXXWIN MAGNESIUM TRIPPLE COMPLEX, které má přímo uvedeno množství elementárního (využitelného) magnézia. 

Dále bych ti doporučil dostatečný strečing a prohřátí svalů, pokud ještě nemáš, pořiď si pěnový rehabilitační a masážní válec. Tím můžeš skvělé prokrvit svaly a připravit je tak na cvičení.

Věřím, že ti tyto  rady pomohou a budu rád, když dáš vědět, jak se zadařilo.

Za poradnu MAXXWIN tě zdraví Petr.

Michaela - pondělí, 5 duben 2021

Zdravím, Chtěla jsem se zeptat, jak to je s hubnutím. Měla jsem za to, že když chci zhubnout, tak musím vydržet cca 25 minut v tepové frekvenci na spalování tuků. Někde ale píšou, že se stačí víc hýbat, například procházky atd,.. Jenže když bych se hýbala víc, ale neměla správnou tepovou frekvenci na hubnutí, šlo by zhubnout? Jde o to, že vám každý řekne něco jiného a já v tom mám guláš. Tak se chci zeptat vás jako odborníka. Jak to tedy je? Samozřejmě za předpokladu vyváženého jídelníčku. Omlouvám se za možná poněkud zvláštní dotaz. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem, Michaela

MW

Michaelo krásný den ti přeji a díky za tvůj dotaz, určitě není zvláštní, naopak - je zcela aktuální, mnoho jiných možností, než pohybu venku a cvičení doma, nám nyní nezbývá.

Budeme-li tedy považovat stravu za správně a vyváženě sestavenou a zaměříme-li se tedy na tvůj konkrétní dotaz ohledně pohybu, tak je to v obou případech správně.

V rámci spalování během aerobní aktivity je skutečně správně dodržovat určitou tepovou frekvenci - jednoduché měřítko je třeba takové, že během aktivity jsi schopna plynule mluvit. Tím se po nějaké době dostaneme z převahy tzv. glykolýzi, tedy získávání energie ze zásobního cukru, do lipolýzy, tedy získávání energie z tukových zásob. Nikdy to není tak jednostranné, že se to "přepne", ale jde o to, co převažuje a kdy to nastane, a to je dáno individuálně u každého dle jeho fyzických možností a trénovanosti. Zpravidla tento okamžik nastává po cca 30-40 minutách aktivity a je pak vhodné dle potřeby a možností dále cca 30 minut aktivitu vykonávat. 

K druhé části dotazu tykajícího se procházení je to tak, že jakákoliv fyzická aktivita, i obyčejné procházky, zvyšují energetický výdej těla. Znamená to tedy, že přijatou energii vydáváme a buď z našich vlastních zásob (hubnutí), nebo z přijaté energie a tím zabraňujeme její ukládání (nabírání). Napsal jsem to velmi mechanicky a není to tak snadno měřitelné, ale každý pohyb se zkrátka počítá.

Mohu ti ještě doporučit se na procházky vybavit nějakou drobnou cvičební pomůckou, třeba švihadlem či cvičící gumou a můžeš tak i obyčejnou procházku velmi kvalitně zefektivnit.

Za poradnu MAXXWIN přeje hodně sportu Petr.

Roman - sobota, 3 duben 2021

Dobrý den, trápí mě jedna věc ale možná se v tom spis nevyznám. Cvicim poměrně často v týdnu a už delší dobu. Přijde mi ze ty svaly tak nějak i rostou ale váha klesá. Nedávno jsem měl 84 teď 80. Taky jsem nedávno zapojil do tréninku nové partie. Je možné ze se z nich spaluje tuk nebo proste odchází svaly z nějakého důvodu? Děkuji.

MW

Zdravím Romane, ahoj a díky za dotaz. Je to tedy velmi obecná otázka a tak na ni i obecně odpovím. Pokud máš vyšší energetický výdej, než když jsi začal cvičit, tak tomu bude odpovídat i úbytek váhy. Důležité je řídit se pocitově - pokud jsi začal cvičit, i když vážíš méně, měl bys vypadat a cítit se lépe. Další věcí pak je, pokud chceš nabírat a mohutnět, ale cvičíš denně, že nestačíš dostatečně regenerovat a každodenním tréninkem máš poměrně vysoký energetický výdej. V takovém případě doporučuji těžší a intenzivnější tréninky méně často.

Pokud bys chtěl navýšit svůj energetický příjem, můžeš k tomu využít například proteinový nápoj MAXXWIN 100% WHEY 80 nebo MAXXWIN GAINER 35, pokud bys chtěl zvýšit i příjem kvalitních sacharidů.

Zdravím za poradnu MAXXWIN

Petr

Luboš Kubelka - čtvrtek, 1 duben 2021

Ahoj, je mi 41 a mám sedavé zaměstnání. Snažím se si ho zpestřit alespoň angličákama bez výskoku. Dělám v práci 50 angličáků denně od začátku roku. Po deseti. Někdy po dvaceti. V kliku nádech, výdech ve stoje. Když jich udělám 20, začnou mě strašně bolet spánky a jsem malátný. Mám pocit, že dělám něco špatně při dýchání. Můžete poradit?

MW

Luboši ahoj. S tímto ti bohužel asi poradit nemohu. 20 angličáků najednou je již slušná porce a můžeš se určitě energeticky v danou chvíli "vydat". To by odpovídalo případnému slabému a malátnému stavu. Nicméně bolest na spáncích byy být neměla. Dýchání je velmi zásadní a určuje naši celkovou výkonnost, i zde může být "zakopaný pes", ale nejsem schopen přesně říci. Pokud byses cítil příliš zadýchaný, nebo zkrátka měl pocit, že fyzicky bys mohl, ale s dechem ti to nevychází, kromě pravidelného tréninku zkus náš INOSIN, který by ti v tomto mohl pomoci - viz článek. Doporučuji navyšovat intenzitu a opakování postupně a vypozorovat, v jaké fázi přesně toto přichází, případně pak konzultaci s lékařem.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Martin - sobota, 27 březen 2021

Dobrý den. Mám fyzicky náročnou práci, změnil jsem jídelníček do podoby nabírání svalové hmoty a chystám se užívat i nějaké suplementy, konkrétně protein a kreatin + k tomu nějaké vitamíny a další doplňky, zatím se nechystam nějak aktivně cvičit, myslíte že to bude mít určité účinky na nabrání svalové hmoty i bez aktivního cvičení? To cvičení mám v plánu spíše do budoucna. Zajímá mě jen čistě zda to nebude vyhození peněz za kvalitní stravu a suplementy. Muj plán je něco nabrat a pak keto dietou shodit tuk abych prostě celkově vypadal i cítil se lépe :) Děkuji za odpověď.

MW

Ahoj Martine, díky za dotaz. To, co uvádíš, bohužel příliš nefunguje - bylo by to skvělé :-) Samozřejmě, pokud máš aktivní fyzicky náročnou a zejména silovou práci, pak by se dalo předpokládat, že by úprava stravy a suplementace jistý vliv měla. Nicméně málokdy ti nabídne běžná práce komplexní, cílené a správné svalové zaměření a záleží samozřejmě také na tvé výchozí situaci - jaký jsi somatotyp, jak máš nyní nastavenou stravu a jaké máš nyní návyky. Máš jistě nějaký pádný důvod, proč cvičení plánuješ až na později, já však doporučuji a domnívám se, že cílená aktivní fyzická aktivita by měla být součástí běžného života v zásadě kontinuálně. Jestli je to jen trochu možné, (nejen) spolu se suplementací bych ti doporučil s cíleným cvičením - klidně doma, s vlastní vahou, venku, na hrazdách, pomocí cvičících gum, atd začít hned.

Nicméně co určitě smysl má a platí to v zásadě pro většinu populace, jsou doplňky ve formě vitamínů a minerálních látek. To pomáhá regeneraci nejen v rámci fyzické, ale i psychické aktivity. A to platí jak pro práci, tak pro sport. Pokud máš objektivně nedostatek nějakého makronutrientu, třeba právě bílkovin, pak se hodí užívat nějaký proteinový doplněk stravy, například MAXXWIN 100% WHEY 80

Neznám tvůj věk, ale dále jsou velmi populární a pocitově velmi vhodné přírodní doplňky na bázi stimulantů či hormonální rovnováhy. Jedním takovým je třeba MAXXWIN ANABOLIC BOOSTER, který ti pomůže jednak lépe regenerovat a také zvýšit výkonnost.

 

Pokud byses chtěl na něco dodatečně zeptat, jsem k dispozici. 

Ať se ti daří a měj se fajn, za MAXXWIN tým zdraví Petr.

Jakub - pátek, 26 březen 2021

Dobrý den, Včera jsem zajel docela slušný trénink v posilovně ale můj spánek dneska po noční sichte nebyl úplně dostatečný, spal jsem nějakých 5 hodin a nějakých 45 minut. Nestává se mi to často ale má takhle jeden horší spánek vliv na špatnou regeneraci svalů? Děkuji.

MW

Ahoj Kubo.

Obecně to tak samozřejmě je, nicméně dlouhodobě. Pokud se jednou méně vyspíš, méně zregeneruješ, můžeš se cítit více unavený, ale nic fatálního to neznamená a ani nelze říci, jak moc jiné by to bylo dostatečnou regenerací...

Nicméně vážně je nutné při intenzivních tréninzích dostatečně odpočívat a regenerovat. Doporučuji ti k tomu určitě nějaký multivitamínový a multiminerální komplex, například MAXXWIN MULTI VITAL SPECTRUM SPORT.

Ať se ti daří, za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Verča - úterý, 23 březen 2021

Dobrý den, trápí mě jeden takový problém. Jako žena se při cvičení zaměřuji hlavně na zadek, ale samozřejmě nevynechávám ani ostatní partie, i když ten zadek je pro mě prioritní. Myslím si, že nemám moc dobrou genetickou výbavu-můj zadek je plošší, i když se to snažím cvičením zlepšovat, a myslím si, že mi to jde sice pomalu, ale nějaký rozdíl přece jen vidím. Co mi ale vadí mnohem víc, je můj tvar zadku-na bocích se mi dělají takové prohlubně, anglicky se tomu říká hip dips, a můj zadek má kvůli tomu takový “čtveratý” tvar. Chtěla bych se těchto prohlubní zbavit a mít krásně zaoblené boky, bohužel vůbec nevím, jak na to. Hodně jsem si o těchto prohlubních přečetla a vím, že jsou způsobeny postavením kostí pánve a kyčle v těle, a také špatným ukládáním tuků v těle-ukladají se prý do spodní části zad a horní části stehen, čímž se vytvoří ona prohlubeň na boku. Myslím si, že u mě půjde spíš o to nešťastné postavení kostí, než o tuky. Měřím 168 cm a vážím 60 kg, takže si opravdu nemyslím, že bych byla nějak tlustá, cvičením se snažím postavu spíše zpevnit a vytvarovat. Na bocích si ty kosti i nahmatám, takže si opravdu nemyslím, že bych tam měla nějaký přebytečný tuk-a přece mě hip dips trápí. Četla jsem názory různých fitness trenérů-nekteří tvrdí, že jsou hip dips přirozené a nedá se s nimi nic dělat, další naopak nabízejí různé cviky na to, jak se prohlubní na bocích zbavit. Balancuji mezi těmito názory a nevím, kde je skutečně pravda, jestli se svými boky něco zmůžu, nebo ne. Cviky na hip dips jsem samozřejmě zkoušela, ale vůbec mi nefungují, naopak mi přijde, že posilováním se prohlubně stávají výraznějšími. Můj dotaz tedy zní, jde s těmito prohlubněmi něco dělat, nebo se s nimi budu muset smířit? Pokud to jde, proč se mi to nedaří, může to být špatnou technikou cvičení? Ještě doplním, že v posilovně jsem posilovala s váhami, ale teď doma cvičím jen s vlastní vahou, často ale používám odporovou gumu. Doufám, že nevadí, že je můj dotaz tak dlouhý, omlouvám se, pokud je hloupý, ale opravdu mě to trápí. Děkuji za případnou odpověď.

MW

Veroniko ahoj a děkuji ti za tvůj dotaz. 

Vůbec nevadí, že je tak obsáhlý, naopak, je skvělé, jak jsi to celé popsala a byla konkrétní. Bohužel ti asi nebudu moci říci více, než co sis doposud sama zjistila. Skutečně tento "problém" je dán zejména genetickou stavbou těla a somatotypem postavy. 

Tvarování hýžďových a stehenních svalů do jisté míry možné je, pokud je ale geneticky dána nějaká skeletová disbalance, svalovým rozvojem tomu opticky příliš zpravidla nepomůžeme. A navíc cílit přesně na konkrétní místo je velmi složité.

V kontextu toho celého mě napadá ještě jedna otázka, zda netrpíš nějakou disbalancí dolních končetin - ploché nohy, stáčení kotníků, stáčení kolen, atd. To by totiž mohlo mít přímý vliv na pozici kyšlí a pánevní kosti, která má na hip dips vliv. Stejně tak, jako například hyperlordóza.

Další cestou, kterou bych ti pak doporučil, by byla konzultace s fyzioterapeutem, který by ti mohl diagnosticky pomoci.

 

Díky za dotaz a za tým MAXXWIN zdraví Petr.

Tomáš - pátek, 19 březen 2021

Dobrý den, mám dotaz. Mám problém se svým břichem, vážím zhruba 80kg a měřím 193 cm, ale stále mám docela tlusté břicho. Váhu mi to ale ukazuje jako normální vzhledem k mojí výšce. nevíte co s tím?

MW

Ahoj Tomáši, 

co se týká poměru tvé váhy a výšky, myslím si, že je to naprosto v pořádku a naopak bych klidně uvažoval i o nabrání. Bohužel si nedovedu představit nic přesného pod pojmem "tlusté břicho". Jedná se o tukovou neaktivní hmotu, nebo silný trup? Kolik v pase měříš? Jedním z ukazatelů může být například WHR, což je poměr pasu a boků.

Pokud máš tedy fyziologicky širší trup, je možné cvičením hlubokého břišního svalstva zpevnit a opticky "stáhnout" jeho obvod. Pokud se jedná o tukovou neaktivní hmotu, je třeba ji správnou výživou a tréninkem redukovat.

 

Ať se daří přeje za tým MAXXWIN Petr.

Dannie - úterý, 16 březen 2021

Dobrý den, potřebovala bych poradit s příjmem. Dlouho jsem jedla málo, tělo si zvyklo a já ani nepociťovala hlad. Potom jsem se rozhodla pořádně máknout ve fitku s trenérkou a ta mi doporučila navýšit příjem aspoň na 1700kcal, abych mohla nabrat svaly. Potom přišel covid, fitka zavřená, já úplně bez pohybu, ale jedla jsem pořád stejně. Přibrala jsem 5kg. Vůbec se necítím dobře a ráda bych zase zhubla. Měřím 170cm, vážím teď 59kg, je mi 24 let. Několikrát do týdne cvičím 20 min. lehčí posilování + 15 min. svihadlo. Jiný pohyb bohužel nemám. Příjem jsem si nastavila na 1400kcal denně. Musím říct, že mám ale celkem hlad a cítím se unavená. Už takhle funguju cca 3 týdny a zhubla jsem pouze kilo (z 60 na 59). Přijde mi to strašně pomalé. Chtěla bych za měsíc stihnout dát dolů 3-5kg. Jaký příjem byste mi doporučil?

MW

Ahoj Dannie, pěkně tě zdravím a díky za tvůj dotaz. 

V první řadě bych upozornil, i když se to nemusí zrovna týkat tebe konkrétně, že váha není jediný a správný ukazatel. To, že se tvá váha nějak mění neznamená, že to musí mít nějaký optický nebo negativní následek. Ale jak uvádíš, pokud se necítíš dobře, je to pak samozřejmě tvůj subjektivní pocit, který chceš řešit, tomu rozumím. 

Sportovní omezení v rámci COVIDové situace vnímám velmi intenzivně a dopad to bohužel bude mít na mnoho lidí, nejen sportovců. Důležité je se nějak "zabavit", najít si něco, co jsme schopni dělat. K takovému cvičení doporučuji, jakmile se udělá pěkné počasí, cvičení venku na venkovních sportovištích, případně pak cvičení s vlastní vahou či pomocí expanderů, cvičících gum, závěsných systému, atd. Tím jsi schopna opět svůj energetický výdej navýšit.

Co se týká tvé energetické bilance, tak upřímně mi těch 1400 kcal nepřijde mnoho. Naopak, pro střední fyzickou aktivitu za udržení stávajícího stavu, mi i těch 1700 kcal přijde tak akorát. Nicméně, každý jsme individuální a máme různě nastavený metabolismus. Rozhodně bych ti nedoporučoval více snižovat stávající energetický příjem, pokud to na tebe má, třeba že pozvolný, redukční vliv, pak bych se toho držel a naopak bych nespěchal na rychlé a zpravidla neudržitelné hubnutí. 

Důležité pak je kromě celkového energetického příjmu i složení potravy a vyvážení makronutrientů - bílkovin, tuků, sacharidů. Dále pak také správně nastavené vitamíny a minerální látky.

 

Cítíš-li se unavená, může to mít za následek nízký příjem sacharidů, případně pak právě nedostatek nějakých vitamínů či minerální látky. Jako aktivní sportovkyni ti určitě doporučuji toto soplňovat třeba naším komplexním produktem MAXXWIN MUTLI VITAL SPECTRUM SPORT.

Dále pak můžeš podpořit spalování a energetický výdej během fyzické aktivity některým z našich spalovačů, například komplexním spalovačem MAXXWIN THERMAXX FAT BURNER.

Jak jsi sama uvedla, mnohem důležitější je tvůj vlastní pocit a třeba se, bez ohledu na hmotnost, budeš cítit lépe, když zařadíš více sportovní aktivity nebo jen změníš trénink.

 

Ať tak či tak, přeji ti, ať se ti to daří a podaří.

Za tým MAXXWIN

Petr

NopeBoy - sobota, 13 březen 2021

Dobrý den, moc rád bych začal posilovat břicho, ale všude na internetu čtu, že silnější lidé musí nejdřív zhubnout (např. běháním atd...). Proto se chci zeptat, když měřím 180 cm, vážím 69-70 kg a můj obvod v pase je 80 cm, měl bych nejdřív ještě trochu zhubnout, aby byly vidět výsledky? Nebo už mohu začít rovnou posilovat + samozřejmě hlídat si stravu. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Dominik

MW

Ahoj Dominiku, díky za tvůj dotaz. Věčná to otázka, co bylo dříve, vejce, nebo slepice :-) Jestli ze štíhlého tavu začít nabírat, nebo z plnějšího stavu začít rýsovat asi záleží zejména na somatotypu člověka, jde o to, k čemu máš bližší sklony. Z tebou udaných hodnot usuzuji, že jsi spíše štíhlejší postavy a tak bych ti další hubnutí (rýsování) určitě nedoporučoval. 

Je potřeba se na to také dívat z komplexního pohledu. Je pěkné, když jsou vidět břišní svaly. Mnohem důležitější však je funkčnost břišních svalů, zejména pak těch hlubokých, které sice nejsou tolik vidět, pomáhají nám ale v mnoha zdravotních pohledech. Od správného dýchání, držení těla až po předcházení bolesti zad.

Nicméně i když budeš mít nějaký podkožní tuk a toužil bys po viditelných břišních svalech, dá se i tohoto dosáhnout a to pravidelným a dlouhodobým sportováním. Čím více separované a vytrénované (nejen) břišní svaly budou, tím více budou vidět, i když nebudeš mít zrovna minimum podkožního tuku a nebudeš tzv. "vysekaný".

Mé doporučení pro tebe je tedy zaměření se na břišní svaly, jak ty hluboké, tak ty vnější, které jsou více vidět. Zařazení komplexních cviků, kde třeba při kliku, přítazích s přednožením či klasickým cvičením břišních svalů, jako třeba přítahy kolen k hrudníku (ve visu, na nakloněné lavici, atd). 

Podpořit toto můžeš některým z našich MAXXWIN stimulantů pro dosažení intenzivnějšího tréninku. 

Vtipkuje se, že na hubených lidech se vysekané břicho nepočítá. To je samozřejmě řečeno ve srandě, ale pravdou je, že bys měl chtít dosáhnout pevných a velkých svalů bez ohledu na podkožní tuk. Vyrýsování by měla být právě případně až druhá fáze.

 

Ať se ti daří docílit pořádného pekáče buchet ti za MAXXWIN přeje Petr.

Adéla - úterý, 9 březen 2021

Dobrý den, Cvičím pravidelně 3 a půl roku. Před pandemií jsem střídala cvičení v posilovně a cvičení doma, v březnu před rokem jsem však začala cvičit jen doma. Cvičím pokaždé HIIT při kterém cvičím více výbušnější cviky a také posiluji převážně s vlastní vahou, občas používám 2kg závaží na kotníky. Provádím různé druhy kliků, dřepů, cviky na horní polovinu těla s gumou, cviky na stehna a zadek (vypady, dřepy, bulharské dřepy, atd.). Ráda bych si domů pořídila jednoruční nakládací činky a případně i kettlebel. Problém je, že nevím jaká váha jednoruček a kettlebelu by pro mě byla vhodná. Neumím to odhadnout, ve cvičení se nepovažuji za úplného začátečníka, ale na druhou stranu kvůli situaci už rok necvičím s váhami. Děkuji moc za radu.

MW

Ahoj Adélo, díky za dotaz.

Nevím, jestli jsem schopen za tebe odhadnout tvoji sílu a tvé možnosti, jak cvičit - s jakou vahou, v jaké intenzitě, s jakou technikou. Doporučil bych ti proto ideálně nějaký set malých činek (nebo jak píšeš nakládací) či kettlebellů o 2-3 hmotnostech. Samozřejmě je vždy lepší mít raději nižší váhu a cvičit s tím správně, než se trápit a za každou cenu "urvat" váhu, která už pro tebe na běžné cvičení bude nekomfortní.

Máš třeba nějaké PR z posilovny, od kterých byses mohla odrazit?

Ať se ti dobře cvičí přeje za poradnu MAXXWIN 

Petr

MAXXWIN - Maximal effective nutrition
TOP