This page is available only in Czech language!

FITNESS PORADNA

Profesionální fitness a výživová poradna poskytující podporu pro zákazníky značky MAXXWIN

?


V naší fitness poradně MAXXWIN odpovídá na Vaše dotazy Petr Svačina - aktivní závodník, výživový a sportovní poradce a fitness trenér, účastník mistrovských a pohárových soutěží v kulturistice a klasickém (RAW) silovém trojboji. Stal se několikanásobným mistrem oblastí, vicemistrem a mistrem ČR v kulturistice. Je držitelem řady fitness a výživových kurzů a odborných seminářů. Oblastí fitness a výživy se zabývá již od roku 2000 a poslední roky v této oblasti také pracuje. Věnuje se především komplexnímu přístupu a doporučení správných výživových a fyzických návyků. Velmi rád se s Vámi podělí s ohledem na Vaše zaměření a cíl o své znalosti a zkušenosti.

V naší fitnes poradně odpovídáme zejména na Vaše dotazy k produktům sportovní výživy MAXXWIN. Pokud Vás také něco zajímá a máte zájem položit svůj dotaz, můžete využít naší poradny. Vaše otázka s odpovědí bude zobrazena zde na stránkách MAXXWIN.

Dotazy z naší fitness poradny

Jarda - neděle, 11 září 2022

Dobrý den, oslovila mě vaše reklama na nová eaa, ale teď trochu váhám, co je tedy lepší bcca nebo eaa? Díky

MW

Zdravím Jardo a díky za dotaz.

Jednoznačná odpověď patrně není, z dostupných výzkumů a materiálů není jedna či druhá varianta jasně průkazná, ale pravdou je, že trend poslední doby je ve prospěch EAA, což jsou vlastně komplexní esenciální aminokyseliny včetně BCAA. Navíc existuje i pravidlo, podle kterého jsme schopni využít jen určité množství některých esenciálnícha aminokyselin a tak i já se přikláním v běžném životě a kondičním tréninku na stranu EAA. BCAA si pak dokážu představit u cíleného soutěžního tréninku s důrazem na vysokou zátěž a únavu svalové hmoty v kombinaci s redukční fází a energetickým deficitem.

Za MAXXWIN zdraví Petr.

Lukáš Marek - sobota, 10 září 2022

Dobry den, je mi 25 let a beham zavody do vrchu a v zime ski-alpy, muzete mi doporucit legalni stimulant - nakopavac. Potom neco na regeneraci tela, abych mohl i druhy den zase makat. Nevim zda BCCA nebo EAA.Diky Lukas

MW

Ahoj Lukáši, díky za tvůj dotaz. 

V takovém případě, kdy se věnuješ intenzivně-vytrvalostnímu sportu, je vhodné spíše než předtréninkový "nakopávač" užít spíše nějaký stimulant výkonu, tedy něco na bázo kofeinu, taurinu, případně pak argininu pro dostatečné okysličování. Doporučil bych ti tedy náš MAXXWIN NITRIC OXIDE před tréninkem, dále pak pro průběžné a déletrvající používání náš MAXXWIN INOSINE WITH ARGININE pro zvýšení kapacity přenosu kyslíku a v neposlední řadě na správnou regenerací náš MAXXWIN MULTIVITAL CHELATED SPORT a pro přísun tekutin, vitamínů a minerálních látek pak MAXXWIN ISOTONIC DRINK.

Za tým MAXXWIN zdraví a přeje hodně nasportovaných kilometrů Petr.

Maroš Figura - středa, 7 září 2022

Dobrý, aký máte názor na tribulus testeris užívanie v 16tich rokoch ?

MW

Ahoj Maroši. Domnívám se, že tento druh doplňků stravy není pro dospívajícího člověka, třebaže sportovce, standardně potřebný. Tribullus stimuluje tvorbu vlastního testosteronu, kterého však v uvedeném věku má dospívající osoba dostatek.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Tomáš - středa, 7 září 2022

Dpb4y den, rád by h se poptal na několik věcí. 1. Je možné si trénink rozdělit na dny? Např. Pondělí - Nohy, úterý odpočinek, středa - břicho, čtvrtek -odpočinek/školní tělocvik, pátek - hrudník, ramena a ruce, sobota a neděle odpočinek. 2. Jsem úplný nováček do cvičení a chtěl bych si pořídit gumu a činky, kolik kg byste doporučil činky pro začátečníka? 3. Rád bych také zhubl pár kilo, je mi 16, měřím cca 180cm a mám 76kg, co byste mi poradil za dietu?

MW

Ahoj Tomáši, děkuji za tvůj dotaz, ale je velmi komplexní a jako začátečníkovi bych ti rozhodně poradil oslovit nějakého kvalifikovaného osobního trenéra, který by s tebou toto všechno prošel. Je tam mnoho proměnných a vše vychází z tvé individuality, tedy nelze jen tak jednoduše napsat nějaký "recept". Věřím, že mi rozumíš a určitě je potřeba, abys právě začátek nepodcenil. Stejně tak důležité je nastavení výživy a případných doplňků stravy - to také vychází z tvých možností, návyků a potřeb, které já nyní neznám.

 

S pozdravem za tým MAXXWIN, Petr.

Marcela - sobota, 3 září 2022

Dobrý deň, poprosila by som informaciu, ci 15 ro"ný chalan, ktorý cvičí asi pol roka vo fitku, má 190 cm, môže užívať proteín, bcaa, kreatín a predtrénigovku. Ďakujem.

MW

Dobrý den Marcelo, díky za dotaz. Tímto tématem se již poměrně podrobně zaobírá náš několikadílný článek DOPLŇKY VÝŽIVY PRO DĚTI A DOSPÍVAJÍCÍ - ANO ČI NE?

Obecně pro 15-ti letého sportujícího chlapce lze některé doplňky strav bez obav doporučit, jako například správně vybrané proteinové nápoje, například naše MAXXWIN 100% WHEY PROTEIN, ale třeba s kreatinovými doplňky bych klidně ještě počkal, stejně tak s předtréninkovými směsi.

Věřím, že Vám náš článek na Vaše otázky dostatečně odpoví.

 

S pozdravem za MAXXWIN

Petr

Milan - pondělí, 29 srpen 2022

Dobrý den, zakoupil jsem si u Vás balíček "Redukce" a chtěl bych Vás poprosit o zaslání orientačního jídelníčku na jeden den se zařazením produktů, které jsou součástí balíčku. Děkuji.

MW

Zdravím Milane. U každého našeho balíčku je jeho součástí suplementační plán, který doporučuje, kdy a jak tyto doplňky užívat. Jídelníček však není možné takto snadno vytvořit, je tam mnoho proměnných a měl by být vždy indivudální ke konkrétní osobě. Doporučím Vám obrátit se na výživového specialistu či trénera a domluvit si individuální konzultaci.

 

Ať se daří přeje za tým MAXXWIN Petr.

Michala - sobota, 27 srpen 2022

Krásný den. Po každém jídle, co se najím se mi hodně nafoukne horní část břicha. Trápí mě to dlouho a stále nevím, kvůli čemu by to mohlo být. Nevíte, co by to mohlo způsobovat a zda se toho dá zbavit?

MW

Dobrý den Michaelo, díky za dotaz. Bohužel takto je velmi těžké odpovědět a nejsem si ani jist, zda mi toto přísluší. Ale zkusil bych se poohlédnout po nějakých trávících enzymech či vypozorovat, zda to nezpůsobuje nějaká konkrétní strava.

 

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Obelix63 - středa, 3 srpen 2022

Dobrý večer, v současné době intenzivně pracuji na redukci váhy. Vzhledem k věku i dalším zdravotním komplikacím je pro mne reálný jedině rotoped. Což o to, funguje to, váha jde dolů. Nicméně jsem zmatený z toho, co mi jako výsledek cvičení ukazuje aplikace Huawei Zdraví, spárovaná s hodinkami Huawei. Na internetu jsem se dočetl, že pro spalování tuků je vhodné dodržovat tepovou frekvenci 55%-65% maximální tepové frekvence a udržet se v tzv. aerobním pásmu. Ty hodnoty jsem spočítal z vzorce pro max. tepovou frekvenci 210-vek/2-hmotnost/10. Takže cvičení (1 hodinu šlapání) udržuju tep v rozsahu 93 -110 tepů. Po ukončení cvičení aplikace to vyhodnotí tak, že například 50 minut jsem byl v aerobním režimu a 10 minut spaloval tuky. To znamená, že v tom aerobním režimu jsem tuky nespaloval? A co teda s tím, abych je spaloval po celou dobu aktivity? Je mi známo, že tuky ze začnou spalovat až po určité době. Mohli byste mi tohle objasnit? Moc díky, protože v tom mám hokej.

MW

Zdravím, díky za dotaz. V první řadě bych navázal na to, co píšete hned v úvodu - styl tréninku a požadovaný cíl fungují. To by mělo být zásadní bez ohledu na nějaké hodinky. Obecně se nelze zcela dogmaticky sportovními náramky a hodinkami řídit, v úvahu bychom mohli brát snad až certifikované sporttestery například s hrudním pásem. Další variantou je případně sledovat displej hodinek a na základě toho se držet v té správné požadované úrovni. A samozřejmě doporučuji ještě překontrolovat zadané údaje v aplikaci. Ale mohu Vás ujistit, že i v aerobním pásmu, které Vám hodinky ukazují, samozřejmě spalujete tuky, respektive vydáváte energii.

 

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Mathias - čtvrtek, 28 červenec 2022

Dobrej, chtěl bych se zeptat, zda mohu cvičit kalisteniku i když mám skoliozu. Nechci se nějak více dodělat, tak se radši ptám, jestli když budu cvičit vlastní vahou, jestli se mi něco může stát či naopak jestli by mi to i pomohlo. děkuji a hezký den.

MW

Ahoj Mathiasi, díky za tvůj dotaz. Záleží, zda máš skoliózu diagnostikovanou a v jaké úrovni. Každopádně doporučuji konzultovat spíše s lékařem či fyzioterapeutem vhodné tréninkové metody - domnívám se, že kalistenika na té "kalistenické" úrovni není příliš vhodná a cvičit bys měl spíše kompenzační cviky.

 

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Dráža - pátek, 15 červenec 2022

Mám prosím dotaz, jaký protein si zakoupit. Mám dietu na hubnutí, sacharidové vlny a mám v rámci jídleničku zahrnut protein. Nějak se v tom ztrácím. Díky za odpověď

MW

Zdravím Drážo. Určitě nic nezkazíš klasickým běžným syrovátkovým proteinem MAXXWIN 100% WHEY 80, pokud samozřejmě nemáš intoleranci či alergii na mléko. Nicméně dovolím si zareagovat na zmíněné sacharidové vlny - tento drzh diety rozhodně nepatří mezi běžné, udržitelné a vhodné. Sacharidové vlny jsou určeny zejména pro sportovce v rámci soutěžních příprav.

 

Za tým MAXXWIN zdraví Petr.

Tomáš Hanák - středa, 13 červenec 2022

Zdravím, moc díky za možnost se zeptat. Mám. několik dotazů, především k suplementům. Vím, že by se kreatin neměl užívat společně s proteinem nebo gainerem. Napadá mne, lze tak kombinovat protein a Maxxwin HBM přírodní stimulant pro tvorbu svalové hmoty. Případně tyto stimulanty kombinovat s kreatinem před treninkem? Díky moc! Tomáš

MW

Ahoj Tomáši, pěkně tě zdravím a díky za tvůj dotaz. V zásadě není nikde psáno, že by se neměl kreatin užívat s gainery či proteiny, naopak, v tomto případě jsou často kombinace běžné. U doplňků stravy obecně se občas názory na různé kombinace mohou lišit, ale v zásadě se tím nedá naštěstí příliš nic "zkazit". Zásadní je v ideálním případě kombinovat doplňky na objem a nebo naopak doplňky na redukci. Společně, jako třeba kreatin na svalovou hmotu a karnitin na redukci příliš smysl nedává.

K tvému konkrétnímu dotazu - určitě lze a v případě nabírání svalové hmoty je to i vhodné, kombinovat kreatin s proteinem či gainerem (MAXX GAIN 15 již ve složení kreatin má). Stejně tak lze kombinovat i s HMB - doporučuji si ZDE pročíst funkci doplňku HMB.

Jinak doplňky ze skupiny stimulantů se doporučují užívat před tréninkem, ale třeba kreatin se suplementuje před i po tréninku a v nasycovací fázi (opět zde některé zroje uvádí, že to není nutné, ale má osobní zkušenost s tímto postupem je pozitivní) ráno i večer.

Pokud bysis nevěděl rady s konkrétním výběrem doplňků, napiš mi, jaký je tvůj cíl a záměr a velmi rád ti zde opět zareaguji.

Ať se daří přeje za MAXXWIN Petr.

Lenka - úterý, 12 červenec 2022

Dobrý den, je mně 67 let, snažím se udržovat váhu, celkem se mi daří zvolna hubnout. Trápí mě ale pohled na moje nohy, které jsou vleže pěkné, štíhlé, jakmile jsem však ve stoji, nepěkně se nalijí - kolem kolen "hroudy", stehna spolu s novou křečovou žílou (jednou už operovanou) jsou nepěkně hrudkovitě nalitá. Lze s tím něco ještě dělat, nebo se smířit, že v tomto věku není moc pomoci? Týká se to také nějakého hospodaření s lymfou, pomohly by tedy lymfatické drenáže či něco podobného?

MW

Dobrý den Lenko a děkuji za Váš dotaz. Určitě je skvělé a moc Vám k tomu gratuluji, že o sebe takto dbáte a nepovolujete. Jak často říkávám, s postupem věku se o sebe musíme starat více a více a jde to hůře a hůře, tak je potřeba k tomu přistupovat. Bohužel jasný "recept" na popsané asi nemám, lymfo drenáže by obecně v rámci hospodaření těla s vodou mohly pomoci. Dále mě pak napadá dostatečná a přiměřená fyzická aktivita, třeba chůze či nordic walking - to také pomáhá správné funkci metabolismu. A v neposlední řadě bych doporučil správně suplementovat, tedy nezanedbávat doplňky stravy na úrovni vitamínů a minerálních látek. Zde si dovolím doporučit například náš multivitamín MAXXWIN MULTIVITAL CHELATED.

 

Držím palce, ať se daří co nejlépe. 

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Christian - středa, 6 červenec 2022

Dobrý deň, vážim 60,0kg a meriam 174cm, mám 14 rokov (v septembri 15) a zaobstaral som si 10kg skladaciu činku jednoručku z ktorej možem mať 2 4 6 8 a 10kg. Chcel by som zvačšiť objem či už rúk či ramien či brucho aj hruď, ale vôbec neviem aké cviky alebo kedy cvičiť, kedy oddych. Momentálne mám zasebou týždeň 4kg činky a 70minút tréningu a vidieť že sa svaly na mojom tele menia ale pre istotu sa pýtam. Strašne veľa jem či nezdravé a zdravé, mlieko každý deň minimálne liter, voda to isté. Začal som si dávať aj banán mlieko arašid. maslo a protein každý deň. Chcel by som počuť dajaké rady alebo čo robím zle. Môj cieľ je aspoň 70kg a byť väčší, pretože som strašne tenký. Neviem prečo nepriberám keď sa toľko napchávam. Síce som mal v marci 53kg, ale vyzorovo som vôbec nepribral. Sice som športovec, ale nepríde mi to normálne tak vôbec nepriberať. Čo mám robiť? Predom ďakujem za odpoveď.

MW

Ahoj Christiane. Díky za tvůj dotaz, ale je tam tolik nesrovnalostí, tolik proměnných a tolik možností, že ti bohužel nejsem schopný komplexně odpovědět. Snad jen obecné rady - nastavit si správnou energetickou bilanci pro daný cíl - nabírání. Určit si fyzické, časové a finanční možnosti a v tvém případě bych ti doporučil minimálně konzultaci s odborníkem, aby tvůj začátek a snaha byla efektivní. Určitě přichází v úvahu komplexní cvičení ideálně pod dohledem trenéra.

 

Za poradnu MAXXWIN přeje hodně hmoty Petr.

Míša - úterý, 5 červenec 2022

Dobrý den, před týdnem jsem začala chodit do fitka (předtím jsem cvičila jen doma). Ráda bych zpevnila nohy, hlavně vnitřní stehna, chtěla bych se zeptat, jaké jsou na to nejlepší cviky, popřípadě jestli to vůbec jde a jestli se stehna zvětší nebo zmenší.

MW

Ahoj Míšo. Samozřejmě lze cílit na konkrétní partii, ale je potřeba si říct, zda chceš celkově redukovat (hubnout) a nebo sílit (a zpevňovat). Tomu by se také měli přizbůsobit cviky - silové (tlakové) X strečovým (tahovým). Na oblast hýždí a stehen se dá dobře cílit správnými dřepy, výpady a například mostem (hip thurst) nebo unožováním na kladce. Dále v běžných podmínkách třeba výšlap do schodů.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Martin - sobota, 2 červenec 2022

Dobrý den, začal jsem posilovat. Rano po cvičení si dám protein shake a pak cely den prosedím doma u pc a k žádnému pohybu se přes den nedostanu. Je to Ok, nebo mám cvicit i večer? Cardio nemohu ze zdravotních důvodů (astma)

MW

Zdravím Martine. Proteinovým shakem určitě nic nezkazíš, ale v tebou popsaném případě se nedá příliš bavit o nějakém fitness nastavení. To se nezakládá na jednom ranním cvičení a proteinovém nápoji, ale na celkové energetické bilanci, vyváženosti stravy a hlavně - na cíli, který sis vytyčil.

Rozhodně v rámci stereotypního sedavého zaměstnání doporučuji dostatečný strečing zkrácených a přetěžovaných svalových partií a naopak kompenzaci formou kompenzačního cvičení a to kdykoliv během dne.

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Lukáš - sobota, 2 červenec 2022

Dobrý den, mám dotaz ohledně nabírání svalové hmoty, a celkově přibírání. Je mi 18 let, váha 56 kg, výška 176cm. Jsem ektomorf, nabírání tělesné a svalové hmoty je pro mne velmi obtížné, ale před nedávnem jsem se rozhodl vyjít ze své komfortní zóny, a začít na sobě makat. Našel jsem si něco o stravě, cvicích apod. Mám doma činky (2x jednoruč, 1x velkou činku), takže zatím cvičím doma, do fitka se ještě nepohrnu. Mám plán, cvičím 4x týdně a nevím, jestli to dát 5 dní a pak rest, to musím ještě popřemýšlet. Začal jsem jíst o něco více, nikdy jsem moc ráno nesnídal, buď vůbec nebo jen kafe, teď si dávám ovoce, vločky, jogurt, když něco mamka napeče tak od mamky. Jinak stravu mám výbornou, maminka je šikovná, vaří skvěle a všechno. Ryby, maso, luštěniny, brambory, prostě všechno. Akorát toho asi sním málo, pokud nejsem schopen přibrat. Nebo je to tím, že jsem se nehýbal, až do teď? Nevím, není to podstatné. Takže.. stravu mám nějak podchycenou, zajímalo by mě ještě čím to okořenit, vylepšit, co je zaručeně nutriční bomba. Pak mě zajímá, kdy a kolik používat gainer. Ano koupil jsem si gainer a využívám ho po tréninku, s mlíkem. ale asi začnu míchat s vodou, prý se to rychleji vstřebává a ochutím si to něčím. Další dotaz.. měl bych používat gainer i v rest day? Další dotaz, kreatin.. když jsem ektomorf, měl bych to zařadit do svýho jídelníčku? Jinak nejedu nic kondičního, jen silový cviky, to je si myslím dobré. dávat si více, ale zase kratší série.

MW

Zdravím Lukáši a děkuji ti za tvůj obsáhlý dotaz. Je toho poměrně hodně, jak by se dalo reagovat, ale bohužel na to zde není prostor a tebou zjevný zápal do dané věci by si rozhodně zasloužil osobní konzultaci s nějakým odborníkem.

Určitě ti doporučuji přečíst si náš MAXXWIN článek ohledně obecného nastavení výživy, pohybu a doplňků stravy - tam je pár odpovědí na tvé dotazy.

Dále se pokusím ve stručnosti zareagovat...

- pokud jsi ektomorf a cvičením zvyšuješ energetický výdej pak bys měl cvičit méně často a více intenzivně - to je princip superkompenzace - vyčerpání a obnovení energetických zásob. Nehledě na dostatečnou regeneraci, která by se, i když je ti krásných 18, nemusela při 5-ti tréninzích v týdnu dostávat

- tvůj zápal je zjevný, ale v článku se dočteš, že je potřebná dostatečná motivace k úspěchu v daném sportu. Co se cvičení týká, tak se obávám, že to "správné" cvičení tě potká až v posilovně. Nechci tím shazovat cvičení doma, ale spíše naopak, je to správný doplněk, ale pokud to skutečně plánuješ pojmout vážně, bez dostatečného vybavení a motivace (viz. článek - finanční, časová, kolektivní) to půjde jen velmi těžko - doporučuji ti hlavně správně se naučit objemovým cvikům

- je skvělé, že maminka je tak šikovná kuchařka, ale měl bysis hlavně uvědomit co a kolik je potřeba jíst - na internetu je mnoho kalkulátorů energetické bilance a vyvážení makronutrientů - bílkovin, tuků a sacharidů. Jinými slovy bys neměl jíst to, co je, ale cíleně si jídla vybírat a připravovat

- doplňky stravy jsou v této fázi jistě vhodné. Jako ektomorf si můžeš dovolit gainer jistě i mimo tréninkové dny v rámci zvýšení energetického příjmu - doporučuji ti náš MAXX GAIN 15, který již obsahuje i kreatin a případně pak i klasický 100% WHEY PROTEIN k občasné náhradě a doplnění bílkovin. Ideálně ti pak mohu doporučit náš BALÍČEK OBJEM, kde již máš vše potřebné pro efektivní trénink.

Ať se ti daří ti za poradnu MAXXWIN přeje Petr.

Barbora - úterý, 7 červen 2022

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně oblasti boků (hip dipu). Bohužel mám v této oblasti velkou asymetrii. Již asi rok cvičím s váhami a rezistetní gumou. Cvičením se však asymetrie ještě více projevila. Na levé straně mam spíše hezky zakulaceny bok a na pravé prohlubeň, zároveň mám na této straně i o 2 cm silnější stehno. Je nějaká možnost/způsob cvičení jak tuto asymetrii odstranit?

MW

Ahoj Báro, pěkně tě zdravím a děkuji za dotaz. Tak v první řadě bych se zaměřil na to, jak tato asymetrie vznikla, zda je to nějaký stereotypní návyk, či tam může hrát roli nějaká vrozená či jinak utvořená disbalance - v takovém případě bych ti doporučil konzultaci s fyzioterapeutem. Následně pak lze volit správná kompenzační cvičení. Takto "od stolu" bohužel neumím lépe poradit. Hledej tedy nejprve příčinu.

 

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Jakub - čtvrtek, 2 červen 2022

Dobrý den když vážím 56kg a měřím 170cm jo jsem kluk kdyby něco :D Kolik musím mít denně příjem bílkovin, sacharidů a tuků abych přibral na váze? můj cíl je z 56kg na 70kg. Je to hrůza ty čísla vím :( naštestí mi to kompenzuje výška, takže v reálu nevypadám ani moc hubeně. Za zmínku taky stojí že každý den cvičím doma kolem hodiny a už to dělám skoro 2 roky, ale zatím bez žádné vydatné stravy nýbrž finance nejsou tak.

MW

Zdravím Jakube a díky za tvůj dotaz. Nelze jednoznačně odpovědět, roli v tom hraje mnoho proměnných. Doporučil bych ti někde na internetu pomocí energetického kalkulátoru, který vychází z obecně platného vzorce, vyčíst tvoji kalorickou bilanci. Důležité pak je pocitové vnímání a samozřejmě správný výběr stravy a načasování. Pokud jsi to do teď neřešil, určitě je potřeba s tím začít a zaměřit se na to. Bohužel bez financí to nejde, kvalitní strava a případně doplňky něco stojí, ale je to investice do zdraví a do vitality.

 

Pokud bys propočtem zjistil, že ti energetická bilance nevychází, lze samozřejmě volit vhodné doplňky, zpravidla to bývají proteinové či sacharidové instantní drinky.

 

Držím palce, ať se ti objem vydaří.

 

Za MAXXWIN zdraví Petr.

Tadeáš - úterý, 31 květen 2022

Dobrý den. Na začátek...je mi 15 let, měřím 183 cm, vážím 72kg (na lačno) a chodím do gymu 5x týdně a pokaždé na cca 2 hoďky. Začal jsem posilovat asi před půl rokem a jelikož jsem měl co hubnout, tak jsem šel do "rýsovačky". Teď už jsem vyrýsovanej tak, jak jsem chtěl a proto jsem kalorie dal na 2700 za den (toto je hodnota, při které bych si měl váhu držet...a taky se tak děje). Jenže poslední dny, i když se opravdu najím dostatečně, tak mám třeba za hodinu po jídle zase hlad. Je možné, že se mi zrychlil metabolismus nebo kde může být chyba? Jídla mám rozložené do 5 jídel denně, mám dostatek bílkovin i vlákniny a doteď mi to vyhovovalo, takže netuším v čem je chyba a prosím o radu.

MW

Zdravím Tadeáši a díky za tvůj dotaz. V první řadě gratuluji k úspěchu a výsledku. Ve výše zmíněném obsahu je mnoho proměnných. Začněme tím, že je ti 15 a tvůj metabolismus se bude teď hodně měnit a vyvíjet. Dále je potřeba si říci, že tyto procesy mají nějaký "náběh" a "doběh" a je tak možné, že jsi se v energetickém výdeji "předehnal" a je teď potřeba jej trochu a správně navýšit. To jde ruku v ruce s intenzitou tréninku - 5 x týdně na 2 hodiny je poměrně velká zátěž, která si žáda odpovídající energetický příjem. Nezapomínej také na dostatečnou regeneraci, osobně bych ti doporučil, pokud se v tomto temtpu cítíš dobře a chceš jej držet, spíše 2 + 2 dny tréninku. No a naposledy nezapomínej právě na bohatou a pestrou stravu.

Pokud bys zjistil, že energeticky "nevycházíš" a potřeboval bys třeba kolem tréninků navýšit energetický příjem, doporučuji ti některý z doplňků, jako například MAXXWIN GAINER 35 či MAXXWIN 100% WHEY 80.

Pokud naopak energetický příjem navyšovat nechceš, pak bych ti doporučil vyhledávat nízkoenergetické a objemově sytící potraviny, třeba zeleninu, ale třeba také různé nekalorické konjakové "těstoviny".

Za poradnu MAXXWIN zdraví Petr.

Jana - středa, 25 květen 2022

Dobrý den, prosím o doporučení Gaineru pro vrcholového sportovce (15 let-168cm/68kg, hokej, denní tréninkové jednotky). Gainer vybírám z důvodu doplnění energie. Děkuji.

MW

Dobrý den Jano, děkuji za Váš dotaz, jsem rád, že jste se obrátila právě na naši poradnu. Můžete si přečíst náš clánek DOPLŇKY VÝŽIVY PRO DĚTI, který se přímo na toto téma zaměřuje, respektive obecně na doplňky stravy pro děti a dospívající. Konkrétně pak v 3. díle tohoto článku se pak můžete dočíst přímo o gainerech.

Mám-li to shrnout, jde zejména o to, aby gainer (směs sacharidů a proteinů) neobsahovala pro děti a dospívající "sportovní látky" pro ně nevhodné nebo zbytečné, jako je třeba creatin, arginin či kofein. Dále je také důležité, aby nebyla používána zbytečná barviva a sladidla.

Věřím, že Vám článek odpoví na vše. S pozdravem za MAXXWIN.

Petr

 

 

MAXXWIN - Maximal effective nutrition
TOP