Košík

Doplňky výživy pro děti a dospívající - ANO či NE? 

15. únor 2017   Petr Svačina
Článek popisuje využívaní sportovních doplňků pro děti a dospívající

Předem mého článku bych všechny čtenáře rád pozdravil, poděkoval jim za zájem a upozornil, že vše níže popsané není žádným dogmatem a je to jen můj, dejme tomu do jisté míry, kvalifikovaný pohled, vlastní zkušenost a shrnutí informací, protože v dnešní době internetu se množství informací na něm a názory zejména v oblasti výživy velice různí a často i mění ze dne na den.

Ohledně tématu doplňků výživy se toho napsalo již mnoho, ale o doplňcích pro děti však již méně. Nicméně i já z vlastní zkušenosti vím, že je to zejména pro začínající sportovce (a jejich rodiče) velmi časté téma a domnívám se, že by informace mohly leckterým mladým sportovcům (a rodičům) přijít vhod. A samozřejmě nejen jim. A jak to tedy je s těmi proteiny pro děti, gainery pro děti, mohou děti používat suplementy pro sportovce? základním rozdílem je to, že dětem patrně budeme případnou suplementaci řídit sami, zatím co dospívající už mají tak nějak svoji hlavu. O to více bychom na to měli pohlížet racionálně.

Předně si zopakujme základní informace. Doplňky stravy – jak již název napovídá, jedná se o doplnění k běžné, bohaté, pestré a vyvážené stravě, je-li to třeba. Dalším faktem je to, že ať už děti nebo dospívající, mají zpravidla požadavky na množství živin vyšší a logicky, pokud se jedná o dospívajícího sportovce, jsou tyto požadavky ještě vyšší. Příkladem nám mohou být třeba VITAMÍNY, které běžně můžete v lékárnách pro děti koupit, a připadá nám to zcela běžné. Nákupem „mimozemského vitamínového mužíčka“ tedy děti rádi posilníme a přitom účinné množství jednotlivých vitamínů v nich bývá často vyšší, než například u leckterých vitamínových doplňků (všimněte si opět slova doplněk) pro běžnou dospělou populaci. Z toho vyplývá, že například vitamínový komplex Maxxwin Multi Vital Spectrum sport není o nic méně vhodný, než jiný vitamínový doplněk pro děti od farmaceutické společnosti v lékárnách.

 

Srovnání množství jednotlivých složek si může udělat každý sám a stejně tak nechám na Vás zamyšlení nad etickým pohledem k farmaceutickým společnostem v porovnání se společnostmi zabývající se sportem a doplňky strany. Jen připomenu, že legislativně musí tyto doplňky splňovat stejné předpoklady a náležitosti a pro děti jsou v některých případech omezeny jen některé přídatné látky, které jsou však snadno kontrolovatelné a protože například výše uvedený doplněk Multi Vital Spectrum sport nenapodobuje žádná barevná zvířátka, nemusíte se těchto „éček“ (barviv) bát.

Tím jsme si odůvodnili výše zmíněná fakta, že doplňky pro děti běžné jsou a že často bývají „silnější“, než ty „pro dospěláky“. Vše je o množství a tak doporučím právě tyto údaje kontrolovat.

 

Uvedli jsme si příklad z oblasti vitamínů, zde nám to krásně zapadá, ale jak je to tedy pro ty začínající mladé sportovce s těmi gainery, proteiny, kreatinem a co já vím s čím vším? Rozebírat zde všechny jednotlivé složky a doplňky by bylo asi trochu složité, ale určitě Vám jsem schopen na tyto dotazy poradit v rámci diskuze pod článkem. Zaměřil bych se tedy nejprve na základní a z mého pohledu vhodné doplňky stravy (téměř) bez ohledu na věk.

 

Na vitamíny bych tedy navázal například těmi PROTEINY. Co vlastně ono slovíčko, které dnes vídáme téměř všude, znamená? Protein = bílkovina (řetězec aminokyselin). Ano, takto jednoduché to je, a protože má spoustu podob a názvů, zmíním zde ty nejběžnější v oblasti suplementace. WPC, WPI, HYDRO, WHEY, atd. Toto všechno jsou jen zkratky a pojmenování proteinů. Jako ve všem, tak i v tomto je nutné brát ohled na kvalitu, zpracování a hlavně na vhodné množství. A opět jsme u toho, zda a kolik tedy můžeme dát proteinu dětem? A opět je to zcela individuální, ale obecně se dá říci, že ať už dospělí, nebo právě děti či dospívající sportovci, mají krytí potřeb bílkovin z běžné stravy nízké a tedy nějaký deficit, tak zde není důvod se suplementace ve správném množství obávat. Variant a zdrojů bílkovin je na trhu nepřeberné množství a nedělá-li nám problém zpracování mléka (laktózová intolerance, alergie na mléčnou bílkovinu), je velmi dobře využitelný a plnohodnotný právě WHEY, tedy syrovátkový, protein.

Například 100% WHEY 80 Protein od společnosti MaxxWin je 100% čistý koncentrát mléčné bílkoviny bez dalších přídatných látek. Bílkoviny jsou základem všech živých organismů a zajišťují stavební, transportní, regulační a ochranné funkce. Když se dnes podíváte do regálů obchodů, naleznete mnoho produktů s označením PROTEIN v čele s proteinovými tyčinkami. Jedná se většinou o sladkosti s přidanou hodnotou v podobě bílkovin. Zpravidla nežádoucí jsou zde ale ostatní kompotenty takových výrobků (cukry, pojidla, barviva, konzervanty, atd.) a tak i z tohoto pohledu se jeví jako vhodnější varianta suplementace v podobě kvalitního proteinového nápoje. A pokud byste si přece jen raději vychutnali nějaké jídlo, než proteinový nápoj, i zde je na trhu mnoho řešení v podobě proteinově zaměřených jídel a například MAXXWIN Protein Mash je proteinová kaše, která je velmi vhodná například k snídani. Vyšší podíl bílkovin a nízký podíl jednoduchých cukrů ji k tomu předurčují a máte tak možnost si ji dotvořit třeba ovocem a semínky dle vlastní chuti. Obsah bílkovin zde není přehnaně velký a tak je vhodná skutečně pro každého, včetně dětí.

Nadměrné množství bílkovin však tělo nevyužije a zbytečně pak zatěžuje náš organismus, proto jen zrekapituluji, že proteiny pro děti s klidným svědomím doporučit mohu, ale vždy je to individuální a o správném množství a použití!

 

Závěrem tohoto dílu bych rád zmínil, že toto není žádný návod a každý jsme zcela individuální, nicméně jsem tím chtěl obecně říci, že není důvod se některých doplňků stravy a často „děsivých“ názvů „gainer, proteiňák, WHEY, BCAA, atd. nijak bát a za každou cenu je striktně dětem a zejména dospívajícím (nejen) sportovcům zakazovat. Toto není obhajoba všech doplňků a jejich používání a určitě se dostaneme i k těm, které vhodné do jistého věku nejsou, případně jsou zbytečné.

 

 V následujícím díle bychom se podívali dále do oblasti gainerů, tuků a dále také na některé vybrané oblíbené doplňky, jako jsou právě BCAA, kreatin, anabolizéry, atd.

Těším se s Vámi u dalšího dílu na přečtenou.

Ostatní díly:

  

Autor: Petr Svačina - výživový poradce, trenér fitness, aktivní sportovec

Tagy: suplementy děti, protein pro děti, sportovní výživa pro děti
Sdílet: